Bojujete se zarůstajícími chloupky na břiše či tříslech? Nejste sami. Zarůstající chloupky jsou nejen nevzhledné, ale i nepříjemné. Svědí a někdy i bolí. Nenechte si jimi narušovat fyzickou a psychickou pohodu. I tohoto problému se lze vyvarovat. Poradíme, jak na to. 

Příčiny zarůstajících chloupků na břiše

Zarudnutí či červená boulička, kterou se zarůstající chloupek projevuje, je vlastně zánětlivá reakce na to, že chloupek se nemůže dostat ven z kůže a roste pod ní. Vlastně se jedná o něco podobného, jako když si do prstu vrazíte třísku. I tam dojde k zarudnutí a zčervenání, jak se tělo snaží zbavit cizího tělesa. Nepříjemný je nejen samotný proces zarůstání, ale i to, že občas po něm zůstanou tmavé skvrny na kůži či jizvičky. 

A co jsou hlavní příčiny zarůstání chloupků?

  • Klasické holení 

Nejčastějším důvodem pro růst chloupků je holení. Když se totiž naruší struktura chloupků, chlupy pak rostou jinak, než by měly. 

  • Nedostatečný peeling 

Odumřelé buňky ucpávají vlasové folikuly chloupků a tím mohou být překážkou v jejich správném růstu. Proto se důkladně věnujte nejen peelingu obličeje, ale i celého těla. 

  • Upnuté oblečení

I oblečení může mít vliv na to, zda vám chloupky budou zarůstat či nikoliv. Objevují se totiž většinou přesně tam, kde na ně tlačí lemy spodního prádla či pás kalhot. 

  • Struktura chloupků 

Vlnitější a tvrdší chloupky, které se například vyskytují v oblasti intimních partií či krku, mají vždy větší tendenci zarůstat než ty, které se objevují třeba na nohou. 

  • Suchá kůže 

Pokud trpíte sušší pokožkou, máte větší možnost toho, že budete mít problémy i se zarůstáním chloupků. 

Metody odstranění zarůstajících chloupků na břiše

Nejjednodušší metodou je prevence. Tedy nedopustit, aby došlo k samotnému zarůstání:

  • správným stylem holení – ostrou žiletkou po směru růstu chloupků, 
  • zbavení se chloupků dlouhodobě – například laserovou epilací,
  • peelingem a dostatečnou hydratací kůže.

V případě, že už zarostlé chloupky máte, přiložením teplého vlhkého obkladu či peelingem by mělo dojít k “uvolnění chloupku” z kůže a ten by měl pak růst normálně. 

Domácí metody pro odstranění zarůstajících chloupků na břiše

S viditelným zarostlým chloupkem může pomoci i sterilovaná pinzeta nebo jehla. Chloupek však nevytrhávejte, jen narovnejte a ranku nechte zahojit. Také nezapomeňte místo dezinfikovat. Doma si můžete pomoci i cukrovým peelingem. Ten si připravíte tak, že smícháte jakýkoliv sprchový gel s cukrem krystal v poměru 1:1. Tedy k jedné lžíci cukru přidáte jednu lžíci sprchového gelu. A směs pak naneste na kůži a promněte.

Péče po odstranění zarůstajících chloupků na břiše

Vždy je potřeba postižená místa dezinfikovat. Ať už nějakou šetrnou dezinfekcí, nebo tea tree olejem. Zabráníte tomu, aby se vám do rány dostala infekce. Chloupek odstraňte až poté, co se vám rána zahojí. 

Možnosti konzultace s odborníkem

V případě, že se se zarůstajícími chloupky potýkáte často, je dobré zvážit konzultaci s odborníkem, který vám může pomoci. Lékaře vyhledejte také v případech, když se vám chloupek dlouho nehojí či je jich opravdu mnoho. 

Závěr

Zarůstajícím chloupkům jde částečně předcházet peelingem, dostatečnou hydratací pokožky i správným stylem holení. V případě, kdy vás zarůstající chloupky trápí dlouhodobě, jsou bolestivé a zasahují větší plochy, neváhejte s návštěvou lékaře. Pomoci také může dlouhodobé odstranění chloupků pomocí laserové epilace. Ta jako jediná totiž dokáže chloupky opravdu eliminovat. Zarostlé chloupky vás pak už nebudou trápit, protože chlupy vám vůbec růst nebudou.

Máte i vy nějaký recept na to, jak se zbavit zarostlých chloupků?

David Haman