Úplné odstranění jizev možné není, ale lze je korigovat tak, aby lépe splynuly s ostatní tkání. Můžeme je ošetřit laserem, chirurgickým zákrokem, zmrazeným dusíkem nebo dokonce vlastní plazmou. Záleží také na tom, jaký typ jizvy potřebujete léčit.Následovně se seznámíte s tím, jakou péči si která jizva vyžaduje.

 

Odstranění jizev? Lépe řečeno korekce

Jizvy jsou důležitým hráčem při hojení ran. Kůže se s jejich pomocí zacelí a zabrání infekci. Vznikají například v důsledku pořezání, akné, popálenin a oparů. Jestli jsou na místech, které nelze zakrýt oblečením nebo vlasy, lidé se s nimi učí sžít. To se ne vždy podaří, a proto se obracejí s odstraněním jizev na odborníky. Dělíme je na tři druhy: atrofické, hypertrofické a keloidní.

 

Atrofické (propadlé) jizvy

Atrofická neboli propadlá jizva leží níže v pokožce a většinou je důsledkem ztráty kolagenu při akné nebo neštovicích. Jinými slovy se jedná o ďolíčky, které zůstanou i třeba po odstranění mateřského znaménka.

 

Způsob léčby

Existuje několik variant chirurgických zákroků většinou doplněných o aplikaci kolagenu nebo kyseliny hyaluronové. Reexcize laicky spočívá v sešití dolíku, naopak subcize prosekáním podkožních vláken jizvu ještě rozvolní, aby se dala aplikovat výplň. Dalším způsobem je mikrojehličkování krevní plazmou, která nastartuje produkci kolagenních a elastických vláken.

 

Hypertrofické (vystouplé) jizvy

Takzvané hypertrofické jizvy se proti tomu vyznačují přebytkem kolagenu, který zvětšuje jejich objem. Vznikají v důsledku řezných ran či popálenin a jejich součástí jsou nervová zakončení a krevní cévky, proto bývají zarudlé a na dotek citlivé.

 

Způsob léčby

Podobně jako jizvy propadlé se dají léčit reexcizí a mikrojehličkováním. Často používanou metodou je také kryoterapie. Ta spočívá v lokálním zmrazení tekutým dusíkem, které má za následek zjemnění vaziva a odbourání tkáně. Opakem je ošetření jizev frakčním CO2 laserem, jež se doporučuje spíše u novějších. Laser jizvu spálí a zploští. Hypertrofické jizvy se také řeší injekcí kortikoidů a bleomycinu. V obou případech je však nutné proceduru opakovat.

 

Keloidní jizvy

Stejně jako ty hypertrofické, i keloidní jizvy vystupují nad povrch kůže. Jenže narozdíl od nich přerůstají i rozsah zranění a mohou růst i po několik roků. Zatímco hypertrofické jizvy se tvoří už v prvním měsíci hojení, keloidní jizvy se ukazují, až když je rána zacelená.

 

Způsob léčby

V péči se ale moc neliší. Mnohdy ji dermatolog řeší injekcí kortikoidů, které omezují příliš velkou tvorbu vaziva, a také kryalizací, tedy zmrazením tekutým dusíkem.

 

Jak se starat o čerstvé jizvy?

Dermatologickým zákrokům se dá samozřejmě i předejít, a to správnou péčí v době hojení. Důležité je jizvu od počátku promazávat hojivými mastmi a gely, které kůži udrží jemnou a vláčnou. Dají se zakoupit i speciální náplasti určené k léčení jizev.

 

Co když už je jizva zhojená

Zejména po úrazech a operacích se radí provádět tlakovou masáž. Pozor! Jizva musí být už stoprocentně zhojená, jinak hrozí znovuotevření rány. A jak na to? Masírovat je nutno aspoň deset minut třikrát denně, proti pevné podložce. Je důležité tlačit takovou silou, aby se tkáň odkrvila. Jizvu je také potřeba střežit před vnějšími vlivy: přímý sluneční svit má za následek ztrátu pigmentace a rána je více vidět, neprospívají jí ani velké výkyvy teplot. Jizvu je třeba chránit před mrazem i příliš velkým horkem a samozřejmě je nasnadě opatrnost, aby nedošlo k obnovení rány.

 

Kolik stojí korekce?

Jelikož je na světě spousta metod, které se hodí na různé druhy jizev, nelze cenu jasně stanovit. Ale dá se říct, že to není vyloženě drahá záležitost. Kromě standardního poplatku za konzultaci se pak cena určuje podle rozsahu typu způsobu korekce. Aplikace kortikoidů začíná na pěti stech korun, zjemnění atrofických jizev CO2 laserem pak vyjde na pět tisíc za kompletní ošetření obličeje.

Zvykli jste si na své jizvy a nevadí vám případné tázavé pohledy ostatních? Nebo se porozhlížíte po možnosti zbavit? Váš komentář na toto téma bude vítán.

David Haman