Chcete se naučit nějaké anglické fráze na dovolenou? Dobře děláte! Dovolená je časem odpočinku a objevování nových míst. Abychom si tuto příjemnou dobu užili co nejvíce, je obvykle důležité disponovat alespoň základní znalostí anglického jazyka. Angličtina je “lingua franca”, což znamená, že je přijímána jako společný komunikační prostředek lidmi v mnoha koutech světa. Na zahraniční dovolené, kde se setkáváme s lidmi hovořícími rozmanitými jazyky a potřebujeme se dorozumět v běžných situacích, může být znalost anglických frází obzvláště užitečná. 

 

Pojďte se jich pár naučit! V létě vám určitě přijdou vhod!

 

Anglické fráze na dovolenou jako samozřejmost?

Když se vydáváme na dovolenou do zahraničí, mohou se nám hodit různé rady. Každopádně by ale mělo být samozřejmostí znát alespoň základní anglické fráze. Tímto způsobem můžeme přispět k tomu, aby byl náš zážitek z celého pobytu ve všech ohledech příjemnější, ale také si tím usnadníme běžnou komunikaci s místními obyvateli. Znalost základních anglických frází nám umožní lepší orientaci v cizím prostředí, usnadní objednávání jídla v restauracích a pomůže nám získávat řadu nezbytných informací. 

A tam, kde je angličtina “doma”, je pak naše snaha se tímto jazykem dorozumět rovněž ukázkou jistého respektu vůči místní lidem a jejich kultuře. To pak otevírá dveře k novým přátelstvím a mnoha nezapomenutelným zážitkům. Nevěříte? Měli byste! 

Fráze usnadní navazování kontaktů

Cestování je také o setkávání s novými lidmi. Ať už jde o další turisty nebo místní obyvatele, umět se zeptat na základní informace nebo navázat jednoduchou konverzaci může vaši dovolenou obohatit. Anglické fráze pro alespoň skromnou konverzaci jsou skvělým způsobem, jak navázat nová přátelství nebo se třeba jen příjemně pobavit. Zkuste se naučit například toto:

 • „Hello, how are you?“ – „Ahoj, jak se máte?“
 • „Can you recommend a good local restaurant?“ – „Můžete doporučit dobrou místní restauraci?“
 • „What are some must-see places around here?“ – „Která místa bychom tady měli určitě vidět?“

 

Objednávání jídla a pití

Jeden z důležitých momentů každé dovolené je zážitek z místní gastronomie. Obzvláště tehdy, pokud se ocitnete v nějakém gurmánském ráji. Znalost anglických frází vám umožní lépe si vybrat v restauraci, porozumět menu nebo specifikovat dietní omezení nebo alergie, pokud nějaké máte. Můžete zkrátka lépe vyjádřit, co chcete, což je obzvláště důležité právě tehdy, pokud potřebujete něco specifického – například bezlepkové jídlo nebo vegetariánskou variantu nějakého pokrmu. Třeba vám pomohou tyto fráze:

 • „Can you recommend a typical local dish?“ – „Můžete mi doporučit typické místní jídlo?“
 • „I have an allergy to [allergen], is this dish safe?“ – „Mám alergii na [alergen], je toto jídlo bezpečné?“
 • „Can I have the bill, please?“ – „Můžu dostat účet, prosím?“

 

Běžné dotazy v hotelích

V každém hotelu, ve kterém budete ubytováni, mohou nastat různé situace, kdy je nutná komunikace s personálem – ať už se jedná o požadavky na pokoj, žádost o doporučení na výlety, nebo řešení případných problémů. Znát anglické fráze vhodné pro tyto situace je proto nezbytné. Usnadňuje to pobyt a přispívá to k hladkému průběhu vaší dovolené. Podívejte se, co by se vám mohlo hodit:

 • “Can you help me with the air conditioning settings?” – „Můžete mi pomoci s nastavením klimatizace?“
 • “Where is the nearest beach/attraction?” – „Kde je nejbližší pláž/atrakce?“
 • “Could I please book a taxi?” – „Mohu si prosím rezervovat taxi?“

Lepší komunikace s místními

Hovor s místními ve společném jazyce umožňuje hlubší pochopení kultury a zvyků daného místa. Můžete se dozvědět více o skrytých pokladech celé lokality, které nejsou v turistických průvodcích, nebo získat užitečné tipy na zajímavé aktivity. Můžete se ale také s nějakým „domorodcem“ blíže seznámit.

 

Žádost o pomoc v nouzových situacích

Víte, jak je to s vaším pojištěním, když někam cestujete? Měli byste mít o tom alespoň základní přehled – i v cizině se vám může něco stát. Je každopádně jisté, že v případě nouze je schopnost komunikovat v angličtině neocenitelná. Ať už potřebujete zavolat lékaře, kontaktovat policii nebo najít ambasádu, jasné a efektivní dorozumění může být nesmírně cenné. Pro rychlé a účinné řešení problému je pár frází zkrátka dobré znát. Zkuste třeba toto:

 • „I need medical assistance.“ – „Potřebuji lékařskou pomoc.“
 • „Please call the police.“ – „Prosím, zavolejte policii.“
 • „I need to contact my embassy.“ – „Potřebuji kontaktovat svoji ambasádu.“

Komunikace s úřady a policií

Pokud se dostanete do situace, kdy potřebujete komunikovat s úřady nebo policií – například při ztrátě dokumentů nebo jiných nepříjemných záležitostech – základní znalost anglických frází vám pomůže specifikovat váš problém a také lépe pochopit informace, kterých se vám v odpovědi dostane.

 

Cestování je každopádně jednodušší

Angličtina je často používána v mezinárodní dopravě a turistickém průmyslu. Znalost jazyka usnadňuje orientaci na letištích, na nádražích, při nákupu jízdenek a vyhledávání spojení. Můžete se také snáze doptat na směr nebo časy odjezdů vlaků či autobusů. Znalost správných frází činí cestování jednodušším. Třeba někdy použijete toto:

 • „Excuse me, could you tell me where the nearest train station is?“ – „Omlouvám se, můžete mi říct, kde je nejbližší vlakové nádraží?“
 • „I’d like to buy a ticket to the airport, please.“ – „Rád bych koupil jízdenku na letiště, prosím.“
 • „What time does the next bus to the city center depart?“ – „V kolik hodin odjíždí další autobus do centra města?“

 

Umět pár frází se vyplatí!

Znalost některých anglických frází je nejen praktická, ale také obohacující. Umožňuje vám plně se ponořit do “dovolenkového” zážitku, omezit stres a celkově zvýšit vaši samostatnost. Tím, že se naučíte alespoň několik základních frází, si můžete dovolenou lépe užít, a odnesete si domů nejen suvenýry, ale i nezapomenutelné vzpomínky a zkušenosti. Podívejte se na tipy, jak si rozšířit slovní zásobu.

Umět pár užitečných frází se zkrátka vyplatí. Na dovolené vám jejich znalost přijde vhod.

David Haman