Na malování nebo líčení mohou být dva protichůdné názory: buď je to výzva pro invenci a kreativitu, zábava, která spojuje příjemné s užitečným, nebo ubíjející každodenní rutina, která je bohužel nutností. Vždyť nenalíčený obličej je na hony vzdálen tomu, co bychom chtěly (my dámy) na veřejnosti ukazovat. Pohled na povinnosti spojené s make-upem se s postupujícím věkem obvykle mění z první uvedené varianty na druhou. Je proto snadné nechat se – jakmile se žena již nabažila dobrodružství při objevování svých nových tváří při líčení – zlákat nabídkami kosmetických salonů a pořídit si permanentní make – up. Problém s líčením se zdá být vyřešen. Avšak ve skutečnosti to není tak jednoduché.

 

Koláče bez práce nejsou všechno

V prvé řadě je třeba říci, že momentálně jsou služby kosmetických profesionálů na špičkové úrovni. Tetovacími inkousty vyvedený make-up je téměř umělecké dílo, které vypadá přirozeně, a ačkoli i přes deklarovanou permanenci časem bledne, drží stále barvu. Už například nepřechází v případě obočí do zelené, jak tomu bývalo v minulosti. Nicméně i tak s ním mohou spojena jistá úskalí: za prvé v souladu se rčením “I mistr tesař se někdy utne” se může stát, že to co v náčrtu vypadalo perfektně se prostě v reálu nevyvede a nepomohou ani pozdější korekce. Nebo zjistíte, že chodit každý den se stále týmž nalíčením není ono a že potřeba odlišit sváteční od všedních líčení je ve vás silně zakořeněna. Nebo svůj obličej s vytetovaným make-upem přestanete poznávat a začnete si připadat jako umělá bytost. S určitým zklamáním je třeba počítat, avšak permanentní make-up není jediná věc, u které se očekávání mohou radikálně rozcházet s realitou.

 

Až se začne po líčení stýskat

Jakmile se vám zasteskne po opravdovém malování, je nejvyšší čas přemýšlet o odstranění permanentního make-upu. Jeho metody se v průběhu let vyvíjely, a proto teď konečně existují takové, které skutečně fungují. Vznikly z tradičního odstraňování tetování, ale byly přizpůsoben pigmentům používaným při vytváření stálého nalíčení a ošetřovaným oblastem – obličej je velmi jemná oblast, kůže je tenčí než na jiných částech těla a vyžaduje to zvláštní zručnost a odbornost. Nejúčinnějšími činiteli při odstraňoní permanentního make-upu jsou laser, fyziologický roztok a kyselina glykolová. Využití jiných chemických látek nebo mechanické abraze je diskutabilní a méně účinné. Naproti tomu laser je vysoce efektivní a nepřináší do těla žádnou chemii, pracuje na principu fyzikálních zákonů. Laserové paprsky velmi dobře rozkládají tmavé (černé a temně hnědé) odstíny; s jinými barvami si dovedou poradit také, jsou-li vybaveny zařízením měnícím vlnovou délku. Přesto je někdy nutné kombinovat použití laseru s nějakou další technikou, například v případě stálého make-upu rtů.

 

Změna je život

Opravdu nemusíte váhat nechat si zhotovit permanentní nalíčení na zkoušku. Zbavit se jej je pro dnešní specialisty hračka a nezatíží to ani vaši kůži, ani peněženku; ceny se pohybují v sympatických jednotkách tisíců. Avšak přesto je tu jedna podmínka apelující na vaši trpělivost: na odstranění permanentního make-upu laserem můžete jít nejdříve 6 měsíců poté, co byl vytetován, ošetřovat příliš čerstvou barvu by bylo kontraproduktivní. Dalším omezením je nutnost zákrok opakovat. Počet nutných sezení je individuální a variuje mezi dvěma až šesti; nicméně již po prvním setkání s laserem jsou kresbičky výrazně méně patrné. .

V jakém případě považujete pořízení permanentního make-upu za nutné? Máte představu, kolik utratíte měsíčně za líčidla? Líbí se vám představa kombinování permanentního make-upu a vlastního dolíčení.

David Haman