Je to samozřejmě přesně naopak – zadarmo není vůbec žádná operace. Kdo odvádí pravidelně zdravotní pojištění, nemá potřebu starat se o to, kolik pojišťovna zaplatí za každou jeho rutinní návštěvu u lékaře nebo například akutní chirurgický zákrok. O to větší šok potom je, rozhodne-li se pro něco tzv. nadstandardního, tedy nehrazeného pojišťovnou. Co znamená ve světě zdravotnictví nadstandardní, je otázka ošemetná. Liší se u různých pojišťoven a ty samy své podmínky dost často mění. Rovnice nadstandardní = ne nutně nezbytný pro záchranu života nebo zdraví je dost ošemetná Vždyť řada výkonů, za které si lidé zvykli platit, se zdravým a kvalitním životem přímo souvisí. Možná je ale dobře, že si lidé přivykli sami rozhodovat, co je pro jejich zdraví důležité a v duchu rčení “peníze budou, my nebudeme” neváhají do svého zdraví investovat.

 

Co se platí při úpravě poprsí

Pokud například žena usoudí, že se jí bude příjemněji žít, nechá-li si upravit nebo zvětšit (popř. zmenšit) poprsí, bude muset sáhnout do peněženky o něco hlouběji; nová prsa nejsou bílá zubní výplň. Celková cena plastiky prsu se skládá z následujících položek:

  • úvodní konzultace, kde žena vysloví svou představu a chirurg navrhne realizovatelné řešení, platí se za lékařův čas. Některé kliniky ji ovšem nabízejí zdarma
  • předoperační vyšetření, která jsou povinnou procedurou před každou operací prováděnou v celkové anestezii; rozhodně se nevyplatí je podceňovat
  • vlastní zákrok, který trvá cca 1 – 2 hodiny
  • silikonové implantáty v případě, že klientka požaduje také zvětšení poprsí a “nevystačí si” pouze s vlastní tukovou tkání
  • hospitalizace, jež v případě bezkomplikačního průběhu představuje jeden den strávený na lůžkovém pokoji kliniky
  • všechny pomůcky nutné pro období rekonvalescence, jako je například zdravotní podprsenka, stahovací punčochy dolních končetin (prevence trombózy), popř. léky tlumící bolest nebo brání rozvinutí infekce (antibiotika)
  • kontrolní vyšetření, konzultace pooperačních problémů

 

Při porovnávání cen jednotlivých poskytovatelů je třeba bedlivě sledovat, které z uvedených položek mají zakalkulované ve fixní ceně a co dostane podobu příplatku. Může se klidně jednat o rozdíly v řádu tisíců až desetitisíců korun.

 

Ať žije komplexní péče

Výhodou soukromých klinik plastické chirurgie je, že se standardně a samozřejmě řídí heslem “Náš zákazník, náš pán”. Klient takového zařízení má jistotu, že všechno, co bude potřeba provést, bude provedeno na místě a bez zbytečných prostojů. Zde se nelze setkat s “posíláním od čerta k ďáblu” nechvalně známým z mnoha zdravotnickým zařízení nebo s nekonečně dlouhým čekáním na výsledky. Další milou samozřejmostí je luxusní vybavení rekonvalescenčních jednolúžkových pokojů a vstřícný a diskrétní přístup všeho personálu. Protože část společnosti stále ještě vnímá úpravu poprsí choulostivě, nabízejí kliniky např. možnost parkování v suterénních prostorách, což je jinde nevídaný krok vstříc klientovu maximálnímu soukromí.

 

Když podnikání, tak se vším všudy

Všechno, za co si zákazník platí, se stává součástí trhu a musí tedy přistoupit na jeho pravidla. Proto převážná většina klinik nabízí v rámci prozákaznického přístupu možnost placení na splátky a rozhodně nejsou výjimkou případy, kdy se takový způsob platby liší v konečné celkové částce od jednorázové ceny jen minimálně, nebo se dokonce neliší vůbec. Aby toho nebylo málo, lze si vybrat ústav spolupracující s peněžním domem, který nabízí – s maximální možnou diskrétností – poskytnutí úvěru.

Co si myslíte o cenách ve zdravotnictví? Projevuje se v nich růst platů? Půjčili byste si peníze na nehrazený operační zákrok? Pokud ano – na který?

David Haman