Utěrky jsou jedním z nezbytných pomocníků do domácnosti; pomocníkem, který trpělivě čeká, až přijde jeho čas. Utěrky nejčastěji využíváme na utírání nádobí, ošetření mokrých povrchů po úklidu, či setření drobků po jídle ze stolu. Utěrky se nám také hodí k úklidu dalších místností bytu (koupelny, pracovny). Využíváme je rovněž k úklidu kancelářských stolů, monitorů obrazovek počítačů apod. 

Při výběru utěrek v obchodě  myslete na vaši domácnost a hledejte takové kousky, které se budou hodit do vašeho domu nebo bytu. Zkrátka aby nebyly pouze kouskem látky, který po použití odložíte někde do ústraní. 

Z jakého materiálu jsou utěrky vyrobeny?

Ideálním materiálem k výrobě utěrek je bavlna. Ta výborně vstřebává tekutiny a dobře odstraní zbylý prach a špínu. Bavlna  je přírodní a její  další výhodou je hebkost na dotek.  Vyznačuje se nejen pružností, ale i pevností materiálu. Bavlněné utěrky můžete vybírat z jemné bavlny, vaflové bavlněné, bavlněné froté. Ale jsou tu i utěrky z jiných materiálů:  bambusové, lněné, umělé z mikrovlákna a tak dále. Vaflové utěrky si zákazníci oblíbili pro svoji pevnost materiálu (pevnost použitých nití) a zachování původní barvy i po několika vypráních. Froté utěrky vypadají luxusně a jsou ideální nejen na utírání nádobí, ale i na utření rukou po mytí. Utěrky z bambusového vlákna můžete využít k vyleštění skla u zrcadel v koupelně, ložnici nebo prosklených skříněk v kuchyni. Lněné utěrky bývají vyrobeny ze 100 % lnu. Ten po vyprání získá větší měkkost a lépe saje. Se lnem bývají zákazníci velmi spokojeni; ale pozor – je třeba dodržovat zásady správné péče. Nešetrnou údržbou se len může lehce srazit. Utěrky z mikrovlákna se pak hodí k ošetření kůže. 

Jak s utěrkami zacházet

Utěrky z bavlny jsou odolným materiálem, a proto je možné je prát v pračce i na vyšší teplotu s využitím klasického programu (okolo 60 °C). Při této vyšší teplotě se dobře odstraní nečistoty a bakterie, a přesto nedojde k poškození látky. Doporučuje se prát se stejně barevnými kousky dalšího prádla. Během prvního praní perte utěrky samostatně bez dalšího prádla. Můžete využít sušičku k vysušení látky (sušíme při běžné teplotě cca 145°C). Utěrky neošetřujeme chemickým způsobem ani nevyužíváme bělící prostředky. Utěrky jsou po vyprání a vyžehlení připravené k opětovnému použití. Froté bavlněné utěrky a utěrky ze lnu je vhodnější prát při nižší teplotě ( okolo 40 °C). Utěrky z mikrovlákna pereme v mírně teplé vodě. Během používání utěrek se  držíme dále od otevřeného ohně. Tyto nepostradatelné pomocníky domácnosti bychom měli pravidelně prát po několika použitích. 

Módní doplněk domácnosti

I tento zdánlivě obyčejný kousek látky může vkusně doplnit váš interiér. Utěrky již nemusíte schovávat aby vám ani návštěvě nebyly na očích. Prodejci nabízejí celou řadu barevných variací a vy si tak můžete barevně sladit celou domácnost, aby vám v ní bylo příjemně. Vybírat můžete z řady designových vzorů, materiálů a délek utěrek. Vkusný a zároveň praktický kousek látky máte hned na světě. Díky účelnému poutku můžete utěrky pověsit kdekoliv. 

Dárkem v podobě sady hezkých utěrek žádnou domácí hospodyňku nemůžete urazit a najde si své uplatnění. Obchodní řetězce nabízejí obrovskou škálů materiálů, barev a designu utěrek od těch klasických až po extravagantní. Záleží pouze na vás a vaší volbě.

David Haman