V průběhu historie se při výrobě beauty produktů používalo už ledasco. Ne vždy se jednalo o přísady, které pokožce a vůbec celému lidskému organismu skutečně prospívaly – od popela nebo olova až po karcinogenní chemikálie. Po mnoho desetiletí se také vůbec neřešilo, jakým způsobem a odkud jsou ty nejběžnější ingredience získávány. Tentokrát jsme se blíže zaměřili na často používané živočišné deriváty a způsoby, jakými je výrobci vegan kosmetiky nahrazují.
Veganská esa v rukávu
Zapomeňte na zdraví nebezpečné ingredience! Namísto toho hledejte přírodní, zdravotně zcela nezávadné přísady rostlinného a minerálního původu. Zní to jednoduše a opravdu to takové je – namísto nekonečně dlouhých názvů chemických sloučenin, najdete bylinky, jejich extrakty, ořechy a ořechová másla, koření, minerály, ovoce a zeleninu. Mnoho výrobců kosmetiky respektující práva zvířat pak jde ještě dál a snaží se používat suroviny organické, pocházející z bio-zemědělství, splňující zásady fair-trade a udržitelné výroby.
Živočišné deriváty v kosmetice a kosmetických pomůckách
Části jejich těl, jejich sekrety nebo produkty byste našli prakticky kdekoliv – v dekorativní kosmetice, šamponech i kosmetických štětcích. Přitom nahradit je rozhodně nemožné. Chcete příklady? Tak tady jsou!
Karmín (košenila)
Toto sytě červené přírodní barvivo se pro svůj překrásný odstín používá například při výrobě rtěnek, očních stínů nebo tvářenek. Kromě toho ho najdete i v potravinách, vždy pod označením E 120. Získává se z rozdrcených samiček červce nopálového a je tomu zapotřebí jejich opravdu obrovské množství… Co lze použít místo nich? Oxidy železa nebo výtažky z červené řepy!
Šelak
Jde o pryskyřici tmavě hnědé barvy získávanou z výměšků šupinatého hmyzu Laccifer lacca. Toto činidlo pak dodává na povrchovém lesku ať už potravin, čerstvému ovoci nebo právě lakům na nehty. Kromě toho ho najdete i ve vlasových stylingových produktech. Jeho vegan alternativa je zein – čirý rostlinný protein získávaný z kukuřičné moučky.
Glycerin
Vsadíme se, že tuto složku znáte. Věděli jste ale, že pochází z živočišných tuků? Sahá se po ní při výrobě mýdel, vlasových produktů a vzláčňujících krémů. Zastoupit ho s přehledem zvládne kokosový olej nebo bambucké máslo.
Kolagen a skvalen
Bez těchto dvou složek si lze jen obtížně představit anti-aging produkty, občas se objeví i v balzámech na rty nebo deodorantech. Kolagen nicméně pochází ze zvířecích tkání, kůže, chrupavek nebo dokonce z očního sklivce, zatímco skvalen se extrahuje z oleje ze žraločích jater. Přitom rostlinné náhrady existují – mandlový a olivový olej nebo pšeničné klíčky umí úplně to samé.
Guanin
To, co se někdy tak krásně třpytí v lacích na nehty, očních stínech, rozjasňovačích a bronzerech je guanin a zřejmě by vás nenapadlo, že pochází z rybích šupin. Ne, lákavá představa to není. Veganská náhrada ve formě drcených minerálů jako je slída zní lépe, že?
Zvířecí chlupy
Přestože některé kosmetické kartáče a štětce nesou označení cruelty-free, štětinky pochází z košíčků lišek, sobolů, koní, koz a nebo veverek. Chlupy norků se kromě toho využívají také na výrobu umělých řas. K dispozici jsou ale syntetické alternativy.
Objevovat vegan kosmetiku je čirá radost. Brandy, které se jí věnují totiž umí být neskutečně hravé a inspirativní. Nás velmi baví to, jak dokáží najít alternativy v netušených zdrojích a využít jejich potenciálu. A co vás? Používáte sami kosmetiku, která má ve svém základu třeba právě zeleninu?