Musíš hodně jíst, abys měla dost železa, vápníku nebo třeba vitaminu B. Která žena ve svém dětství neslyšela tuto větu? Expertkami v jejím užívání jsou zejména babičky a sdělení bývá adresováno spíše dívkám, protože s nimi ohledně jídla jsou často problémy. Nejedná se však o lest vychovatele, který se rozhodl, že na talíři nesmí zůstat ani sousto. Energie a potřebné živiny a minerály přijímané v potravě jsou to, co nás drží při životě. Jejich nedostatek má zdravotní důsledky, někdy i fatální. Pokud tělo nezvládá si vzít z potravy vše, co potřebuje, jsou na řadě koncentrované doplňky nebo výživa podávaná do žíly v podobě infuzí. Injekční aplikace má větší účinnost a používá se také u léků, když perorální podání selhává.

 

Odborníci vědí kolik a kam

S rozvojem estetické medicíny bylo jen otázkou času, kdy se něco podobného začne zkoušet také v její oblasti. Jako ideální prostředek k odstranění nebo alespoň redukci vrásek se ukázala být injekčně podaná kyselina hyaluronová. Proces stárnutí ovlivňuje každou anatomickou vrstvu obličeje a lepší znalosti o tom, jak dochází ke stárnutí v každé z těchto vrstev, pomohly vyvinout strategie omlazení obličeje pomocí výplní kyselinou hyaluronovou.

Právě injekční podání této látky může poskytnout cílenější a rafinovanější ošetření. Proto poté, co se masově zvýšilo používání výplní, došlo k výraznému odklonu od procedur liftingu pokožky (chirurgického omlazení) nebo od nákupu předražených kosmetických krémů. Lékařští specialisté mohou selektivně zacílit na potřebné anatomické obličejové vrstvy, které u každého klienta mohou být jiné, pro jemnější a předvídatelnější výsledky. Protože v současnosti je k dispozici široká škála variant plniv, každému může být vybrán právě ten typ výplně, který bude pro jeho individuální stav nejvhodnější. Užití správného produktu v konkrétním případě může také pomoci minimalizovat prostoje a riziko nežádoucích účinků.

 

Těžko se hledá člověk bez vrásek

Protože lidí, kteří na vrásky netrpí, je – pokud vůbec existují – jako šafránu, potenciálním kandidátem na využití výplně kyselinou hyaluronovou je v podstatě každý. S ohledem na možné komplikace se ošetření hyaluronem nedoporučuje pouze osobám, které mají nekontrolovaný diabetes, problémy se srážlivostí krve, alergie na jakoukoli složku injekční kyseliny hyaluronové či aktuálně podstupují imunosupresivní léčbu.

 

Ženy, které jsou těhotné nebo právě kojící, si budou muset počkat na vyhlazení vrásek až po ukončení mateřských povinností, což ale jejich miminku určitě vadit nebude. Co zákrok obnáší? Dermatolog nejprve provede anamnézu a ohledá stav oblasti, která má být ošetřena. Samozřejmě se předpokládá, že ji klient bude udržovat v čistotě. Pokud se přesto rozvine infekce, je třeba ji nejprve přeléčit. Samotné injekční vpravení účinné látky je otázkou několika minut, nebolí a jakékoli nepříjemné pocity mohou být případně zažehnány podáním nějakého lokálního anestetika.

 

Permanentní vyhlazení

Potřeba rekonvalescence je de facto nulová a na rozdíl od různých krémů nebo pleťových masek, které – jakkoli špičkové kvalitou oplývají – působí jen dočasně, přesněji řečeno dvanáct až dvacet čtyři hodin. Hladká mladistvá tvář v důsledku působení podkožní aplikace kyseliny hyaluronové vydrží bez výraznějších změn zhruba rok a půl čím častěji se aplikuje, tím se intervaly postupně prodlužují. Tím se zároveň prodlužuje mládí, i když pochopitelně ne do nekonečna.

V jakém věku podle vás jsou již vrásky na místě? V jakém věku je potřeba začít předcházet jejich vzniku nebo je začít vyhledávat a redukovat? Kdy se vám udělala první vráska a na jakém místě? Kde v obličeji vám vrásky nejvíc vadí?

David Haman