Dřezy do kuchyně se nabízejí v mnoha variantách a je tak jasné, že si vybere opravdu každý. Nejpoužívanějším materiálem je dnes granitový kompozit a nerez. Pravděpodobně již máte svého favorita, co se týká vzhledu a celkového působení na podobu kuchyně. Podívejme se však nyní na technické vlastnosti jednotlivých materiálů. „Nerez dřez“ je nezastupitelná klasika při plánování našich kuchyní. Je nezávadný z hlediska hygieny a zaručuje stálobarevnost. Vyrábí se v mnoha povrchových úpravách od vysokého lesku přes kartáčovaný povrch až po strukturovaný vzor. Granitový komposit se oproti tomu může přizpůsobit barevnému ladění pracovní plochy. Je velmi pevný a odolný proti nárazu. I v případě drobného poškrábání nebudou viditelné žádné linky, materiál je totiž barevně homogenní v celé své síle.

Kuchyňské dřezy a jejich prostorové řešení

Pokud řešíte, jak umístit dřezy do kuchyně, měli byste znát všechny možnosti osazení těchto nezastupitelných kuchyňských pomocníků. Jednou stránkou věci je tvar samotného dřezu, který do značné míry určuje i jeho rozměry, především na šířku. Vybírat můžete ze samostatného dřezu, dřezu s odkapem či vaničkou, nebo dokonce kombinací dřezu s odkapem i vaničkou zároveň. Do klasičtějších kuchyní je možné zvolit i rohový dřez. Nejde však jen o šířku dřezu, v dnešní době můžete vybírat i mezi vertikální výškou osazení, a to s hranou vybraného dřezu buď nad úroveň pracovní plochy, v úrovni linky či zasazený níže. Některé varianty jsou velmi efektní na pohled, u jiných oceníte praktickou stránku věci. Vaše představy neváhejte probrat s prodejcem dřezů či truhlářem, který bude mít osazení dřezu na starosti.

Dřezy do kuchyně – praktické rady pro koupi dřezu

Může se to zdát jako maličkost, zaměřte se však na hloubku dřezu. Nejenže se do něj pak vejde více nádobí či potravin k oplachu, větší hloubka vám však umožní i lepší manipulaci s velkými kusy nádobí, jako jsou pečící plechy a podobně. Mělčí dřez oceníte zejména při zúžené variantě dřezu pro menší linky. Standardem je v dnešní době hloubka mezi 17 až 21 cm. Hlubší dřezy pak představují opravdový luxus. Pokud si potrpíte na praktickou stránku bytového vybavení, zkuste popřemýšlet i o sprchové baterii na dřez. Tato vychytávka v podobě vysunovací sprchové hlavice umožní umytí větších kusů nádobí ze všech stran. V dnešní době jsou na trhu vzhledově krásné baterie, u kterých oko neznalého ani nepozná přídavnou funkci.

David Haman